Instalacja serwera Xampp

Xampp to darmowy, wieloplatformowy, zintegrowany pakiet, składający się głównie z serwera Apache, bazy danych MySQL i interpreterów dla skryptów napisanych w PHP i Perlu. Nazwa XAMPP jest akronimem od X (ang. cross-platform), Apache, MySQL, PHP, Perl. Program jest wydawany na licencji GNU General Public License jako darmowy serwer WWW do obsługi dynamicznych stron.

Pracę rozpoczynamy od pobrania aplikacji.

xampp_001

Uruchamiamy kreator instalacji i otrzymujemy informację o możliwych kłopotach z instalacją w przypadku uruchomionego programu antywirusowego. Dla pewności najlepiej na czas instalacji dezaktywować monitor antywirusowy choć nie jest to konieczne.

xampp_002

W kolejnym kroku otrzymujemy informację o konieczności instalacji serwera w innym katalogu niż domyślny katalog aplikacji systemu Windows. Wiąże się to z zabezpieczeniami systemu i uprawnieniami dostępu do plików i katalogów.

xampp_003

Następnie instalator wita nas uprzejmie i możemy przejść do procesu instalacji.

xampp_004

Na początek wybieramy komponenty do zainstalowania.

xampp_005

Zgodnie z wcześniejszym ostrzeżeniem określamy (zatwierdzamy) katalog docelowy.

xampp_006

Ponieważ Xampp nawiązał współpracę z Apache Friends BitNami mamy możliwość prostej instalacji ulubionych aplikacji, w tym Drupal, Joomla !, WordPress i wiele innych. Oczywiście w przypadku podstawowych funkcji serwera SQL ta opcja nie jest konieczna.

xampp_007

Kreator jest gotowy do instalacji wybranych składników

xampp_008

i rozpoczyna proces instalacji,

xampp_009

który od razu monituje nas koniecznością konfiguracji zapory systemowej celem nawiązania połączenia z siecią internetową (nie jest to związane z działaniem serwera tylko instalatora).

xampp_010

Po skończonym procesie instalacji kreator informuje nas o zakończeniu pracy i proponuje przejście do Panelu kontrolnego serwera.

xampp_011